GROSZEK PACHNĄCY


Kwiaty groszku pachnącego są niczym stado motyli siedzących na twardych bezlistnych łodyżkach. Dzikie gatunki miały po dwa, trzy kwiaty na łodyżce, natomiast nowo wyhodowane odmiany mają pół tuzina, a nawet więcej kwiatów. Barwy groszku są różnorodne, można układać bukiety z groszku w różnych tonacjach. Są to wszystkie kolory w różnych odcieniach od bieli do ciemnego fioletu z wyjątkiem jasnej żółci.

bukiet z groszkow
bukiet z groszkow Chrzcielnica ozdobiona wianuszkiem fioletowo-różowego groszku pachnącego.
Wśród kwiatów groszku gałązki szparaga ozdobnego i kwiatuszki leśnej trybuły.
Groszek pachnący jest niezwykle cenna rośliną dla właścicieli ogrodów. Szybko pnie się po podporach i po rozpiętych żyłkach do wysokości dwóch metrów i tworzy ozdobne baldachimy od czerwca do września. Jednak nie są to wszystkie zalety tej rośliny, gdyż cięte kwiaty groszku doskonale nadają się do wazonów. Groszek uprawiany w szklarniach można kupić już od marca. Zakupiony lub otrzymany z własnego ogrodu żywany jest przede wszystkim do dekoracji stołu z okazji różnych świąt, a nawet do układania wiązanek ślubnych.

Pierwszą roślinę, którą Linneusz później sklasyfikował jako groszek, odkryto w XVII wieku na Sycylii. Nasiona zostały przewiezione do Anglii i z nich otrzymano pierwsze groszki z jednym kwiatem na szypułce. Ale już na początku XX wieku na pewnej wystawie kwiatów w Anglii zaprezentowano cały szereg nowych krzyżówek. Poprzez ciągłe krzyżowanie i selekcje roślin o pożądanych cechach udało się wyhodować odmiany wielkokwiatowe, o dużych kwiatach, które znane są dziś jako kwiaty ogrodowe.

Pielęgnacja i przechowywanie. Przycinamy końce pędów kwiatowych i wstawiamy je do zimnej wody. Należy je trzymać w miejscach wolnych od przeciągów i promieni słonecznych, a na noc wstawić do chłodnego pomieszczenia.




Powrót Następna