MIECZYKI


Mieczyki ze względu na swe kolory i formy są gwiazdą pierwszej wielkości w rodzinie kosaćcowatych. Niepozorni przodkowie tych roślin pochodzą z różnych rejonów Afryki, ale także z Europy Środkowej i okolic śródziemnomorskich. Dzikie gatunki mieczyków, można czasem zobaczyć w ogrodzie botanicznym.

gladiole
bukiet mieczyków Na ścianach Pompei odkryto namalowane gladiole. Z gatunków podstawowych powstały liczne krzyżówki. Ich silne pędy z dużymi kwiatami, odpowiednie do wazonów ustawionych na podłodze, są dobrze znane.
W kolorowych katalogach z wiosennymi kwiatami znajdują się krzyżówki o fantazyjnych nazwach, na przykład: mieczyk storczykowaty lub mieczyk motylkowaty. Takie drobne mieczyki osiągają około 50 cm wysokości i nadają się do uprawy na wąskich rabatach i w małych ogródkach. Nie trzeba im zapewniać podpórek, gdyż ich pędy kwiatowe ze zwiewnymi kwiatami nie są tak ciężkie jak u odmian o dużych kwiatach.
Bulwy mieczyków są sadzone na wiosnę. Po kilku tygodniach wypuszczają nowe pędy kwiatowe, które bogactwem kolorów nie ustępują gatunkom o dużych kwiatach.

Pielęgnacja i przechowywanie. Liście mieczyków należy oddzielić od pędów, a końce pędów przyciąć ukośnie. Wazon napełnia się wodą tylko do połowy, dodając środek utrzymujący świeżość kwiatów ciętych - jeśli go nie zastosujemy, wodę należy zmieniać codziennie.

mieczyki





Powrót Następna