BEZ
Lilak jest bardzo rozpowszechnionym krzewem. Niektóre jego gatunki pochodzą z Chin, inne z pozostałych rejonów Azji. Nasz znany lilak pospilty, który każdej wiosny cieszy swoimi pachnącymi kwiatami, pochodzi z rejonów Półwyspu Bałkańskiego. Do Europy dotarł okrężną drogą przez Turcję, gdzieś w drugiej połowie XVI wieku. Minęło sporo czasu zanim hodowcy zainteresowali się lilakami. Mniej więcej trzysta lat po tym, jak pierwszy krzew lilaka pojawił się w Wiedniu, udało się wyhodować 25 jego różnych odmian. Większe zainteresowanie hodowców lilaki wzbudziły na przełomie XVIII i XIX wieku. Wtedy to powstały nowe odmiany o pełnych kwiatach i nowych barwach. Dziś istnieje ponad 900 odmian w obrebie gatunku Lilaka pospolitego.

lilaki
Gałązki lilaków o długich łodygach, które są sprzedawane w kwiaciarniach zimą, są produkowane w szklarniach. Ich pędy po ścięciu potrzebują dużej ilości wody, gdyż w przeciwnym wypadku kwiaty szybko zwiędną. Również gałązki lilaków z własnego ogrodu, trzeba jak najszybciej wstawić do wody, aby ochronić je przed więdnięciem.

Pielęgnacja i przechowywanie: Bezpośrednio przed włożeniem do wazonu ścięte gałązki należy przyciąć jeszcze raz sekatorem i podstawę pedu naciąć wzdłuż ostrym nożem do wysokości 5-10 cm od końca. Potem szybko trzeba je zanurzyć w wodzie aż do wysokości kwiatów. O ile to możliwe zostawiamy je tak na noc w zimnym pomieszczeniu. W ten sposób gałązki wchłoną dużą ilość wody. Tak przygotowane gałązki lilaków można ułożyć w wazonie. Spryskiwanie wodą oraz chłodne pomieszczenie przedłużają trwałość bukietów bzu.






Powrót Następna